«Доступна» кухня для людини яка пересувається в інвалідній колясці

Розмір тексту:

Уже давно прийнято вважати, що кухня - це головне місце в будинку, де не просто готується їжа - там горить домашнє вогнище. Саме тому кухня повинна бути зручною для всіх членів сім'ї, а якщо в будинку є людина з інвалідністю яка пересувається на візку, то підхід до організації повинен бути ще серйознішим.

Для мене особисто ця тема досить актуальна, тому що зовсім скоро треба буде обладнати нову кухню і пошук ідей для виготовлення максимально зручних меблів в наших реаліях розпочато. Сьогодні ж мова піде про планування кухні та переобладнання основних її елементів (шафи, стільниці, мийка). Ось натрапив на цікаву інформацію, є що почерпнути, однак, не всі варто брати до уваги. Від мене порада - почніть ремонт в квартирі зі своєю коляски, підберіть собі нормальну активний коляску на якій можна нормально пересуватися по квартирі, а якщо у вас одоробло, то і питання зручності кухні можна і не відкривати.

Тому варіанти з нішами для ніг можна сміливо відразу відкидати.

Планування 

На жаль, у більшості сімей в нашій країні і на пострадянському просторі, кухня - це 7 квадратних метрів, де насилу вміщаються холодильник, плита і мийка. Однак, мало хто знає, що саме ці три елементи - холодильник, плита і раковина - утворюють, так званий, кухонний «робочий трикутник». В ідеалі його периметр повинен складати близько 8 метрів. При цьому сторони трикутника можуть мати різну довжину, але не менше 1,5 метрів. Саме стільки - 150 сантиметрів - необхідно людині в інвалідному кріслі, щоб розвернутися на 360º.

Робочий трикутник

І саме від розташування елементів «робочого трикутника» залежить типу планування кухонь для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Буквою «Г» 

В даному випадку кухонний гарнітур і побутові прилади розташовуються уздовж двох стін.

Модель Г

Особливості цього типу планування полягають в наступному:

 1. Безперервний робочий простір. Мікрохвильовка, стільниці, плита і мийка з'єднані між собою. Не потрібно перетягувати каструлі і сковорідки зі столу на стіл - важкий посуд можна просто пересувати.
 2. Функціональний кут. «Г» -образне планування дозволяє ефективно використовувати кут кухні, який часто є абсолютно недоступним для людини в інвалідному кріслі. В даному випадку в кутку розташовується раковина - один з елементів «робочого трикутника».
 3. Вільний доступ. Нарешті, ця модель досить компактна. Місця достатньо не тільки для маневрів на візку, а й вільного проходу інших членів сім'ї.

Буквою «П» 

Гарнітур і побутова техніка розташовуються уздовж трьох стін, обідня частина при цьому прилягає до робочої і завершує її. Таке планування підходить для «глухих» приміщень, розташованих в глибині квартири.

П-подібна модель

Особливості:

 1. Вільний центр. В середині кухні немає ні меблів, ні обладнання. «Робочий трикутник» має велику площу - у візочника багато місця для розворотів і інших маневрів.
 2. Місткість. Кутова комора дуже містка, в ній можна зберігати речі, які рідко використовуються. У другому кутку розташована шафа для посуду з обертовими висувними ящиками - «карусель». У нього поміщається багато речей, але головне - ця частина кухні залишається доступною для візочника.
 3. Круглий стіл. Закруглений обідній стіл, що нагадує барну стійку, примикає до робочого простору кухні. Це дозволяє готувати, їсти і спілкуватися, не заважаючи один одному.

«Камбуз» 

По суті, це витягнута «Г»-подібна модель з «острівцем». «Острівець» - це стіл, відокремлений від гарнітура і об'єднує обідню і робочу групу. Робоча група «острівця» може включати в себе стільниці, раковину або плиту. Обідня - місця для вживання їжі, розташовані в один ряд.

Камбуз

Кухня-камбуз також має ряд нюансів:

 1. Доступність. Відстань між основною робочою групою і робочим простором «острівця» - близько 1,5 метра. Це дозволяє вільно розвертатися і тримати все під рукою.
 2. Немає тупиків. «Острівець» дозволяє рухатися по колу, візочник НЕ застрягне, упершись в стіну або кут.
 3. В ногу з часом. Крім того, що цей вид планування дуже практичний, він ще і модний. На Заході кухні-камбузи дуже поширені, у нас же - це нове віяння дизайну інтер'єрів.

Приклади адаптованих кухонь:

Доступна кухня Доступна кухня

Шафи, полиці і стільниці

Серйозна проблема для візочника на кухні - доступ до столів і шаф. Близько не під'їхати - заважає підніжка, до верхніх полиць не дотягтися.

У адаптованої кухні меблі повинні відповідати індивідуальним параметрам людини з інвалідністю, або легко регулюватися під нього.

Зазвичай висота стільниці - 85-90 см. Для людини в інвалідному кріслі - занадто багато. Висота стільниці для візочника залежить від його росту і виду використовуваної коляски. Як правило, комфортна висота (щоб коліна не упиралися, і не доводилося тягнути руки вгору) становить 70-85 см.

Глибина стільниці - 60 см. Для людини, що стоїть на ногах, дотягнутися до краю - не проблема. Навпаки, чим ширше стіл, тим зручніше готувати. Але для візочника стільниця не повинна бути ширше витягнутої руки. В іншому випадку, він не дотягнеться якщо далеко стоять предметів і не протре стіл.

В ідеалі стільниця повинна бути:

 • Регульованою.
 • Висувною.

Найпростіший варіанти регулювання висоти стільниці - спеціальні пази.

Регульована стільниця

Але сучасні кухні оснащуються також підйомними механізмами, що дозволяють опускати і піднімати робочу поверхню одним натисканням кнопки.

Стільниця, яка регулюється по висоті

Крім того, якщо до столу не можна під'їхати впритул, стільниця повинна висуватися. Краще використовувати роллерні механізми - вони легко ковзають, не потрібно прикладати зусиль.

З шафами ще складніше. Максимальна висота, на яку можна її повісити, – 120-150 см.

Підходи

На щастя, технології не стоять на місці - продаються підйомники, які опускають шафи що високо висять на рівень людини в інвалідній колясці.

Підвісні шафи які опускаються

Краще використовувати вузькі підвісні шафи - вони не завадять користуватися робочими стільницями.

Тумби повинні мати виїмку для ніг розміром - 30 сантиметрів (висота) на 15 сантиметрів (глибина). Це дозволить під'їхати до шафи практично впритул.

Виїмки під шафами

Але більш зручні і місткі висувні ящики на ролерних механізмах, а також полки які опускаються.

Ящики, що висуваються і ящики що опускаються

Крім того, існують, так звані, мобільні тумби і корзини. Їх можна пересунути в будь-яке місце, а при непотрібності засунути під стіл.

Мобільні ящики

Відмінне рішення також - відкрита шафа з полицями. Верхні полиці можуть використовуватися здоровими людьми для зберігання рідко використовуваних речей.

Максимально прийнятна висота полиць для інваліда-візочника - 1,5 метра. Посуд і продукти, якими користуються постійно, повинні перебувати на середніх полицях, на висоті близько 115-120 см від підлоги.

Висота шафи для людини на колясці

Мийка 

Знайти відповідне місце для мийки - непросто. Вона повинна перебувати між робочими стільницями, поруч повинні бути посудомийна машина і кошик для сміття. Візочник повинен мати можливість викинути очищення від картоплі або скласти брудний посуд в машину, не роблячи зайвих рухів.

Хороший варіант - мийка в кутку. Кути - це, як правило, «мертвий», незайнятий простір. Кутова раковина вирішує цю проблему.

Кутова раковина

«Хто миє посуд?» - наріжне питання в кожній родині. Якщо мийкою користуються як здорові люди, так і люди з інвалідністю, складно знайти оптимальну висоту для неї. Тут або домовлятися, або використовувати раковину з регульованою висотою. При цьому достатньо, щоб стільниця з мийкою опускалася всього на 15 см.

Простір під мийкою має бути «порожнім» - інакше на візку не під'їдеш. Для цього необхідно використовувати гнучкий водостік. Крім того, труби краще закрити перегородкою, щоб не обпекти ноги при випадковому дотику.

Мийка

В ідеалі, мийка в адаптованій кухні повинна бути:

 • неглибока (більше місця залишається знизу);
 • з близько розташованим або бічним змішувачем (бажано важільного типу).

До речі, дуже зручні кухонні крани зі шлангами.

Правильно спроектована кухня - півсправи. Зручні меблі та мийка - ще чверть. Решта складових кухні, адаптованої для людини з обмеженими фізичними можливостями, - це побутові прилади і посуд. Про них і піде мова в наступній статті.

Джерело:Блог Насті Радужної

Мітки: